OKULUS KATOWICE – JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE! czytaj więcej
Witreoliza laserowa jest zabiegiem niebolesnym i małoinwazyjnym, który wykonujemy w poradni okulistycznej (ambulatoryjnie). Zabieg polega na odparowaniu lub rozdrobnieniu mętów ciała szklistego i obarczony jest małym ryzykiem powikłań, po zabiegu następuje szybki powrót widzenia. Zabiegi witreolizy w OKULUS PLUS wykonywane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanego do tego typu zabiegów lasera Tango Reflex™.
Męty, inaczej latające „pajączki”, „nitki”, różnego kształtu cienie – to najbardziej charakterystyczne objawy w polu widzenia, z którymi zgłasza się pacjent. Niektóre znikają szybko i nie stanowią problemu w codziennym funkcjonowaniu, inne potrafią być dokuczliwe, zwłaszcza gdy znajdują się w centralnym widzeniu pacjenta. Niekiedy objawy te mogą być bardzo dokuczliwe, bardziej niż wynikałoby to z badania okulistycznego.
Istnienie mętów nie grozi bezpośrednio utratą wzroku, ale ich pojawienie się może być krytycznym momentem powstawania chorób oka mających wpływ na przyszłe widzenie. Jest to związane ze stanem ciała szklistego oraz chorobami towarzyszącymi mętom.
Jeszcze niedawno jedyną skuteczną metodą usuwania mętów ciała szklistego była witrektomia – zabieg chirurgiczny. Witrektomia to często zabieg ostatniej szansy na poprawę widzenia, a w wielu schorzeniach jedyna skuteczna metoda lecznicza. Obecnie, bezpieczną alternatywną metodą leczenia mętów („pajączków”, „nitek”) jest witreoliza laserowa.
Witreoliza laserowa jest zabiegiem bezbolesnym i małoinwazyjnym. Zwykle trwa około 20 minut i jest wykonywany ambulatoryjnie, co oznacza, że nie ma konieczności by pacjent przebywał w szpitalu. Ta nowoczesna metoda leczenia mętów wykorzystuje laser emitujący bardzo krótkie (nanosekundowe) impulsy o niskiej energii, zwiększa to precyzję i bezpieczeństwo leczenia. Zabieg jest bezpieczny – ekranowanie fali uderzeniowej przez powstającą w ciele szklistym plazmę jest zjawiskiem przewidywalnym (fala rozchodzi się w sposób przewidywalny).
Podczas zabiegu pacjent jest w pozycji siedzącej, opiera brodę i czoło na podpórce dedykowanego, certyfikowanego lasera do tej procedury terapeutycznej. Ostateczna ilość zabiegów uzależniona jest od ilości i nasilenia mętów. U niektórych pacjentów wystarczy jeden zabieg, ale nierzadko zdarza się, że konieczny będzie kolejny.