OKULUS KATOWICE – JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE! czytaj więcej

Wzrok dziecka

wydrukuj

rozmiar czcionki

O czym należy pamiętać

Przeprowadzenie pełnego badania okulistycznego zalecane jest jako postępowanie profilaktyczne w chorobach oczu. Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w 2, 4, 6, 10 i 15 roku życia. Badania okulistyczne powinny być przeprowadzone we wczesnym okresie życia dziecka, szczególnie w przypadkach:

  • wcześniactwa dziecka
  • zeza u dziecka
  • rodzinnie występującej wady wzroku
  • chorób oczu o podłożu genetycznym (tj. zaćma wrodzona, jaskra, siatkówczak, czerniak i inne)
  • chorób ogólnoustrojowych (tj. zaburzenia metaboliczne, cukrzyca, zespół Marfana i inne).

Dzieci najczęściej nie wiedzą, że źle widzą, bo nie mają porównania i nie powiedzą nam o swoich dolegliwościach. Mają przy tym znakomicie wykształcony mechanizm akomodacji oka, dzięki któremu potrafią z dużymi wadami odczytywać znaki podczas badań u lekarza rodzinnego. Dopiero w momencie, kiedy pojawiają się odstępstwa od normy, rodzice otrzymują skierowanie do okulisty lub bez niego zgłaszają się z dzieckiem sami. Niestety czas ma tu ogromne znaczenie a prawidłowe rozpoznanie, że układ wzrokowy rozwija się prawidłowo, może dać rodzicom jedynie badanie przeprowadzone przez lekarza okulistę.

 

Narząd wzroku jest bardzo wrażliwy i brak odpowiedniej terapii prowadzi do nieodwracalnych zmian trwale pogarszających widzenie lub do ślepoty. Wcześnie wykryta i leczona wada wzroku, w tym zez, pozwala uniknąć takich powikłań, jak niedowidzenie czy brak widzenia obuocznego. Podobnie wczesne wykrycie choroby przedniego i tylnego odcinka oka daje dziecku szansę na prawidłowy rozwój funkcjonalny narządu wzroku. Okulary i odpowiednie ćwiczenia pozwalają na skuteczne leczenie, przywrócenie pełnej ostrości widzenia i prawidłowej funkcji wzrokowej.

    Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?
    Podaj numer telefonu, a my oddzwonimy
    lub zadzwoń pod nr. +48 33 816 25 78