OKULUS KATOWICE – JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE! czytaj więcej
Okuloplastyka zwana potocznie medycyną estetyczną okolicy oczu to dziedzina chirurgii plastycznej, która skupia się na operacjach zmieniających wygląd powiek i okolic oczu. Okuloplastyka obejmuje również szereg procedur związanych z patologią oraz zmianami nowotworowymi wokół oczu.
Zmiany na powierzchni powiek, okolicy oczu, nieprawidłowe ustawienie powiek lub nadmiar skóry w ich okolicy, to przykładowe problemy, które z powodzeniem rozwiązują lekarze okuloplastycy. Zabiegi wykonywane na aparacie ochronnym oka, powierzchni gałki, drogach łzowych oraz oczodole. Okuloplastycy diagnozują i leczą wszelkie zmiany nowotworowe i powypadkowe. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należy m.in. korekcja opadających powiek, tzw. blefaroplastyka.
W centrum OKULUS PLUS wykonujemy chirurgiczne zabiegi na powiekach m.in. korektę opadających powiek, usunięcie gradówki, kępek żółtych lub skrzydlika.
Zabiegi okuloplastyczne korygują niedoskonałości powiek i okolicy oczu, dzięki temu po-prawiają wygląd oraz estetykę oka, a w wybranych przypadkach zapewniają zwiększenie pola widzenia oraz ograniczeń, które zmiany te powodowały.
Jakie zmiany leczymy/korygujemy?
• plastyka powiek górnych i dolnych (nadmiar skóry powiek)
• korekcja ptozy (opadnięcia powieki)
• skrzydlik
• gradówka
• kępki żółte
• brodawki, włókniaki, kaszaki powiek
• leczenie Zespołu Suchego Oka
• leczenie łzawienia
• nieprawidłowy wzrost rzęs
Plastyka powiek górnych to zabieg chirurgiczny, którego celem jest poprawa wyglądu powiek górnych. Chirurg rekomenduje tę metodę korekcji ze względu na nadmiar skóry lub zwiotczenie mięśni, które mogą powodować opadanie powiek pacjenta, utrudniać widzenie lub sprawiać, że oczy wyglądają zmęczone i smutne.
Plastyka powiek górnych wykonywana jest przez lekarzy okuloplastyków. Zabieg polega na wykonaniu mikroskopijnego nacięcia w zmarszczce naturalnej powieki, a następnie wycięciu nadmiernej ilości skóry i mięśnia okrężnego oka, co pozwala na pogłębienia górnej części powieki. Zabieg zwykle trwa około 1 godziny i można go wykonać w znieczuleniu miejscowym.
Wskazania
Pacjenci, choć są to głównie pacjentki zgłaszają się do nas z problemami natury estetycznej. Widoczny nadmiar skóry w okolicy powiek górnych powoduje, że twarz wygląda na zmęczoną czy smutną. Pojawiają się problemy z makijażem i dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.
Kiedy problemem jest wiotkość skóry, rekomendowany jest zabieg chirurgiczny plastyki powiek, najczęściej ze względów kosmetycznych. Zabieg ten poprawia zdecydowanie wygląd oczu i funkcję powiek.
Plastyka powiek dolnych jest rozwiązaniem rekomendowanym pacjentom z tzw. widocznymi workami pod oczami. Zabiegi wykonywane są przez lekarza okuloplastyka, a celem zabiegu jest usunięcie nadmiaru skóry z tej okolicy, poprawa jędrności i elastyczności skóry oraz reedukacja cieni pod oczami.
Wskazania
Z wiekiem nasza skóra wiotczeje, również w okolicy oczu, dlatego jeśli jej nadmiar i tworzące się naturalnie fałdy i zmarszczki powodują u pacjenta uczucie dyskomfortu, w związku z wyglądem, lekarz może zarekomendować plastykę powiek dolnych. Z założenia bliznę zabiegu „ukrywa” się pod rzęsami więc jest ona mało widoczna.
Przed zabiegiem chirurg ocenia stan dolnych powiek, poziom ich opadnięcia, ocenia nadmiar skóry i tłuszczu, a także poziom nawilżenia i jędrności skóry. Na podstawie tych kryteriów dobiera odpowiednią metodę chirurgiczną.
Zwężenie punktów łzowych należy do najczęstszych, acz rzadko diagnozowanych przyczyn nadmiernego łzawienia oczu. Dobrze postawiona diagnoza oraz wdrożenie leczenia mogą w sposób skuteczny i mało inwazyjny przynieść ulgę pacjentowi.
Zdarza się, że funkcje punktów łzowych bywają niedoceniane przez lekarzy okulistów, dlatego w przypadku niektórych pacjentów próba zdiagnozowania ich problemu z oczami trwa stosunkowo długo. Lekarze okuloplastycy, dzięki swojemu doświadczeniu w tej gałęzi okulistyki wiedzą jak skutecznie diagnozować i leczyć – zwężenie punktów łzowych może być przyczyną nadmiernego łzawienia oczu powodującą szereg dolegliwości i dyskomfort.
Objawy nadmiernego łzawienia oczu
Do najczęściej zgłaszanych dolegliwości należą problemy z pracą przy komputerze oraz czytanie. Nadmierne łzawienie oczu sprawia, że praca wymagająca długotrwałego wytężania wzroku staje się coraz większym wysiłkiem. Przesadne pocieranie zmęczonych, łzawiących oczu nie poprawia sytuacji, a wręcz ją zaostrza i może nasilić procesy patologiczne!
Leczenie punktów łzowych
Leczenie zwężenia punktów łzowych odbywa się poprzez poszerzenie ich światła. Aktualnie, metoda ta cieszy się największą popularnością ze względu na skuteczność, bezpieczeństwo oraz niewielką ingerencję w aparat oka. W przeszłości dokonywano tego chirurgicznie. Obecny stan wiedzy pozwala jednak na bezbolesne przeprowadzenie implantacji perforowanych zatyczek silikonowych. Po implantacji zatyczek przez lekarza specjalistę, nosi się je przez około 2-3 miesiące. Można przy tym w normalny sposób wycierać powieki, gdyż ryzyko wypadnięcia zatyczki jest minimalne. Sama ich obecność bezpieczna i niewidoczna dla oczu. Obecnie metoda ta cieszy się dużą popularnością ze względu na brak powikłań oraz bardzo wysoką skuteczność sięgającą ponad 80 – 90%.
Wszelkie zmiany na powiece, dyskomfort spowodowany np. nadmierną ilością łez, czy zmianami aparatu oka najlepiej skonsultować z lekarzem okulistą – okuloplastykiem!
Napadowy skurcz powiek wygląda tak, jakby nagle zaczęły kurczyć się powieki, nad czym nie jest się w stanie zapanować. Taki tik może zostać nasilony przez ostre światło, stres, czytanie czy prowadzenie samochodu, a wytłumiony przez inne bodźce (odpoczynek, spacer). Skurcze dotyczą mięśnia okrężnego oka znajdującego się pod skórą dookoła oczodołu. Zdarza się niekiedy, że nasilony skurcz powiek angażuje także inne mięśnie górnej części twarzy, powodując powstanie nienaturalnych grymasów. Zazwyczaj objawy występują obustronnie.
Nieleczony blepharospasmus może niemal całkowicie wyłączyć pacjenta z normalnego funkcjonowania, gdyż niekontrolowane skurcze powiek ograniczają wykonywanie prostych codziennych czynności takich jak czytanie, oglądanie telewizji, robienie zakupów czy prowadzenie samochodu. Niekiedy blepharospasmus jest tak nasilony, że staje się przyczyną tzw. przejściowej funkcjonalnej ślepoty – pacjent właściwie nie może otworzyć oczu.
Zabiegi skurczu powiek
Jedną z możliwości leczenia skurczu powiek jest zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Podanie preparatu do mięśnia okrężnego oka, powoduje ich zwiotczenie, co prowadzi do ustąpienia lub znacznego zmniejszenia się objawów skurczu. Preparat w małych, podawanych miejscowo dawkach, jest w medycynie bardzo cenny. Stosuje się go również w leczeniu dystopii ogniskowych czy poudarowej spastyczności mięśni.
Takie zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym nakładając na skórę żel znieczulający. Lekarz wykonuje kilka nakłuć podskórnych wzdłuż mięśnia okrężnego za pomocą cienkiej igły. Na widoczny efekt zabiegu należy jednak poczekać od kilku dni do około dwóch tygodni. Terapia cieszy się powodzeniem u ponad 90% pacjentów.
Gradówka to przewlekłe zapalenie gruczołu Meiboma, objawiające się zwykle niebolesnym zgrubieniem spojówki. Powstaje wskutek zaczopowania ujścia gruczołu a zalegająca treść nasila stan zapalny i powoduje powiększanie guzka.
Zabieg usunięcia gradówki przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Po odwróceniu powieki nacinamy spojówkę powiekową i usuwamy masy wraz z torebką wewnątrz której się znajdują. Usunięcie torebki zapewnia nieodnawianie się gradówki w późniejszym czasie w tym samym miejscu.
Skrzydlik, to nieprawidłowa tkanka włóknisto-naczyniowa, rozrastająca się w kształcie skrzydła od spojówki i napełzająca na rogówkę. Najczęściej znajduje się w obrębie szpary powiekowej od nosa. Występuje głównie u ludzi przewlekle narażonych na światło i wiatr, np. u rolników.
Skrzydlik usuwamy, gdy powiększając się powoduje zaburzenia widzenia, przebiega z przewlekłym odczynem zapalnym lub ze względów kosmetycznych.
Zabieg operacji skrzydlika polega na jego usunięciu najpierw w części spojówkowej, a następnie dokładnym oddzieleniu i wycięciu w części rogówkowej. Następnie powierzchnia rogówki zostaje wygładzona, a w niektórych przypadkach można naszyć błonę owodniową.
Podwinięcie powieki powodujące drażnienie powierzchni oka przez rzęsy lub skórę jest wskazaniem do zabiegu operacyjnego, gdy stanowi zagrożenie dla prawidłowej ostrości wzroku.
Jest kilka rodzajów zabiegu stosowanych w entropionie. Rodzaj wykonywanego zabiegu zależy od stopnia zaburzeń oraz rodzaju nieprawidłowości anatomicznych i jest indywidualnie omawiany przez chirurga z każdym pacjentem.
Odwinięcie powieki to schorzenie polegające na odwinięciu lub rotacji powieki, powodujące nieprawidłowe jej przyleganie do gałki ocznej. Najczęściej związane jest ze zwiększoną wiotkością lub osłabieniem tkanek zapewniających prawidłowe ustawienie powieki dolnej.
Zabieg operacyjny wykonujemy, gdy odsłonięcie oka powoduje zaburzenia widzenia lub nadmierne łzawienie związane z odsunięciem punktu łzowego. Rodzaj zabiegu jest indywidualnie dobierany dla każdego pacjenta, w zależności od lokalizacji i stopnia wiotkości tkanek.
Zabiegi wykonywane w znieczuleniu miejscowym, polegające na wycięciu drobnych zmian w obrębie spojówki i skóry powiek.