OKULUS KATOWICE – JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE! czytaj więcej
Stożek rogówki (keratoconus) to postępująca choroba rogówki. W jej wyniku dochodzi do nadmiernego uwypuklenia przedniej części oka, w efekcie przybiera ona kształt przypominający stożek. U większości pacjentów występuje na obojgu oczach. Jego wykrycie możliwe jest dopiero po przeprowadzeniu specjalistycznego badania topografii rogówki – które nie jest rutynowym badaniem wykonywanym w każdym gabinecie okulistycznym.
Leczenie rekomendowane jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Jeśli stożek zostanie wykryty we wczesnym stadium zaleca się wykonanie zabiegu Crosslinking. Celem tej metody jest wytworzenie poprzecznych połączeń kolagenowych (crosslinking) dzięki którym rogówka staje się silniejsza i następuje zatrzymanie progresji stożka. Nieleczony stożek rogówki może doprowadzić do pęknięcia rogówki i konieczności wykonania jej przeszczepu.
Jeżeli zauważasz u siebie powyższe objawy warto umówić się na konsultację w kierunku stożka rogówki. W OKULUS PLUS nasi specjaliści zajmują się kompleksową diagnostyką, korekcją wzroku oraz leczeniem pacjentów ze stożkiem rogówki.
Stożek rogówki najczęściej rozpoczyna się w okresie dojrzewania i rozwija się przez okres 10 – 20 lat w różnym nasileniu. Najszybciej rozwija się pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. W zależności od stopnia zaawansowania pierwszym wyborem mogą być specjalistyczne soczewki kontaktowe lub zabieg Crosslinking.
Poprawę widzenia uzyskuje się poprzez dobór odpowiednich okularów, miękkich soczewek kontaktowych, specjalistycznych soczewek twardych lub poprzez zabieg chirurgiczny (wszczep soczewek fakijnych) Leczenie: Crosslinking lub wszczep pierścieni środrogówkowych w celu spłaszczenia stożka rogówki.
Zabiegi Crosslinking stożka rogówki wykonujemy nowoczesną metodą z wykorzystaniem lampy UV CXF Megaride. Jesteśmy pierwszym centrum okulistycznym na Podbeskidziu oraz piątym w Polsce, w którym pacjenci mieli wykonany zabieg tą metodą. W odróżnieniu od powszechnie stosowanych zabiegów Crosslinking, procedura CXF Megaride jest całkowicie bezbolesna ponieważ nie wymaga zdejmowania nabłonka rogówki (EPI-ON)
Pierwszym etapem zabiegu jest podanie kropli ryboflawiny z witaminą E, drugim i ostatnim naświetlanie jej ultrafioletem. Łączny czas trwania zależy głównie od stopnia zaawansowania stożka oraz wielkości rogówki – maksymalny czas naświetlania to 15 min. Efektem zabiegu jest wytworzenie poprzecznych połączeń kolagenowych (crosslinking) dzięki którym rogówka staje się silniejsza i następuje zatrzymanie progresji stożka. Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji lampy UV zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny.
Kolejną metodą korygowania stożka rogówki jest wszczep śródrogówkowych pierścieni INTACS. Zabieg może spowolnić postęp stożka – najczęściej dedykowany jest pacjentom ze słabą ostrością wzroku, którzy nie tolerują twardych soczewek kontaktowych.
Początkowo do korekcji widzenia u pacjentów ze stożkiem mogą wystarczyć dobrze dobrane okulary lub miękkie soczewki kontaktowe.
Stożek rogówki jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku, jednak nie oznacza to, że pacjenci z tym schorzeniem „skazani” są jedynie na okulary. Aby uzyskać dobrą ostrość wzroku oraz komfort widzenia u pacjenta ze stożkiem zaleca się specjalistyczne soczewki kontaktowe, które są indywidualnie projektowane, kalkulowane oraz dopasowywane do każdego oka.
W wybranych przypadkach możliwe jest doszczepienie soczewki fakijnej Visian ICL w celu uzyskania komfortowego widzenia.